Steve Jobs Halott – Cégvezetők és Döntések

Avagy hogy nem döntötök Ti?

Cégvezetőként naponta hallom, hogy szoftverünket egy-egy cégnél csak egy két ember használja lelkesen.

Rossz hírem van: Steve Jobs halott.

De hogy jön ez a lelkes szoftver-használathoz?

Egyszerű: mióta Steve Jobs meghalt, az Apple termékeiben egyre több a zavaró elem és egyre kevesebb az innováció.

Miért?

Steve Jobs egy közismerten öntörvényű vezető volt. Ha kellett, kirúgott embereket, egész részlegeket. Ha kellett, a 200. terv-változatot is a kukába dobta. A határidő? Nem számított. Pénz? Nem számított. Egyetlen szempont, mérce volt: ő maga.

A halálával beköszöntött az Apple-nél a demokrácia. Az Apple szigorúan őrzi titkait: nem tudunk betekinteni abba, hogy hogyan működtek pontosan Steve Jobs-szal és most.

(Bár volt szerencsém az Apple (most már) régi főhadiszállására ellátogatni 8 éve és ebédelni az akkor nagy vállalati éttermükben is. De ez egy másik történet.)

De egyben biztosak lehetünk: Steve Jobs mini diktátorként működött.

Én hiszek a demokráciában. De: az egyik hatalmas választó-vonal (nevezzük kontinentális szakadéknak) a kis cég és a működő vállalat között abban rejlik, hogy vezetőket nevezünk ki, akik – döntenek. A többiek pedig végrehajtják. És kész.

Itt az “és kész”-en van a hangsúly.

Ha el van döntve, hogy erre a dologra ilyen és ilyen szoftvert használnak – akkor úgy lesz.

Nem kérik ki minden munkatárs részletes véleményét.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a munkatárs nem szólhat bele. De nem abba, hogy “mit” (milyen rendszereket, eszközöket) hanem maximum abba, hogy “hogyan” (használnak).

Azaz: hiába döntesz el valamit cégvezetőként: soha nem fogsz a néhány fős méret felé növekedni, ha nem alkalmazol vasszigort mellé. A demokráciára gondolj úgy, mint aminek megvan a maga helye és ideje: ötletelés, stratégia, cégjövő, új termékek, fogyasztó/vevő fejével gondolkodás.

Minden másra a diktatúra alkalmasabb. Kell, hogy kemény legyél, mint vezető.

Döntsd el – aztán “csinálják meg”, akiknek kell.

Egyszerű. A döntésed különben nem ér semmit sem.

Mi lesz következő amit a cégedben nem csak eldöntesz – hanem végig is viszel? Szurkolunk Neked!

(És: igen, a kisördög: “mi van, ha nem fogadják majd jól?”. “Mi van, ha nekik van igazuk?” “Mi van, ha megsértődnek?” – ezek szokásos kérdések.)

Hidd el – Steve Jobsnak eszébe sem jutnának. Neked sem kéne – biztosan “jót akarsz és jól” a cégednek. Ne legyenek kétségeid. Még valami: azért vagy Te a cégvezető és a többiek akik Veled dolgoznak, mert Te ehhez értesz – ők meg ahhoz ami a feladatuk. Ahogy Te sem szólsz bele mindenbe (ugye nem?) ugyanúgy ne hagyd, hogy az alkalmazottak beleszóljanak minden részletbe.

A cégvezetés: napi szintű változtatás azon, hogy “hogyan” működik a cég. A változtatás mindig – fáj. Fogadd el.)